Území se nachází na jihovýchodním svahu centrálního hřebene Vsetínských Beskyd mezi Vsackým Cábem (842 m n. m.) a Ptáčnicí (830 m n. m.).
Starý jedlobukový porost s bohatým bylinným patrem, druhovou skladbou a prostorovou výstavbou blízký přirozenému lesu karpatského typu.
Víceetážový, nestejnověký, druhově smíšený porost tvoří na dvou samostatných celcích jádrové území rezervace. Má pralesovitý charakter s vysokým podílem vývratů, zlomů a souší v různém stupni rozkladu dřevní hmoty, která vytváří rozmanité životní prostředí pro velké množství organismů. Okolní porost na území rezervace má charakter stejnověké. Na rozdíl od ostatních obdobných rezervací v Beskydech se zde vyskytují ve větším zastoupení odrůstající jedinci jedle bělokoré středního věku, kteří budou schopni nahradit postupně odumírající jedle horního patra.
Rostou zde lesní druhy jako žindava evropská, kyčelnice žlaznatá, devítilistá a cibulkonosná, plicník tmavý, sasanka hajní, šalvěj lepkavá, svízel vonný atd. Doupné stromy využívá například puštík obecný, datel černý, strakapoud bělohřbetý, žluna šedá, holub doupňák nebo lejsek malý. Vzácně je možné pozorovat i kulíška nejmenšího.
Na území Lesní správy Karlovice se přibližně od pol. 17. století do pol. 18. století uplatňovalo pastevní hospodaření. Koncem 19. století byly okolní lesy vytěženy belgickou společností a zalesněny smrkem. Přírodní rezervaci Kutaný lze považovat za ukázku zbytku porostu před nešetrným průmyslovým využitím přirozených lesů v okolí Halenkova. Ochranářské zásahy jsou soustředěny na podporu hojného přirozeného zmlazení jedle bělokoré před zvěří. Okusu je bráněno pomocí malých oplocenek a individuálních oplůtků.